Labradoodle – Włochata Pasja – Socjalizacja szczeniąt

Waga wczesnej socjalizacji

Jedynie niewielka część zachowań naszych psów, bo około 20% ma podłoże genetyczne. Reszta to wpływ pierwotnej i wtórnej socjalizacji czyli bodźców, jakie otrzymało nasze szczenię w krytycznym okresie jego rozwoju.

Uwaga – nie chodzi tutaj jedynie o ilość bodźców, ale przede wszystkim o ich jakość. Nie wystarczy psa oswajać z jakąś rzeczą. Należy to robić mądrze. Nadmiar bodźców, przedstawione w nieodpowiedni sposób lub nieodpowiednim momencie, może szczeniakowi wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku.

Uwielbiam młode mózgi, można je dowolnie kształtować. To naprawdę jest niesamowity proces. Oczywiście każde szczenię rodzi się już z pewnymi zasobami genetycznymi, temperamentem, na który nie mamy do końca wpływu. Nie zmienimy niezależnego szczeniaka, dominującego czy podporządkowanego, z wrażliwcem też praca nie jest łatwa. Ale możemy nauczyć te istoty być sobą naprawdę w pełni i umieć wykorzystywać te wspaniałe zasoby.

 

NASZ PROGRAM SOCJALIZACJI SZCZENIĄT AUSTRALIJSKICH LABRADOODLE

Socjalizacja pierwotna Labradoodle Włochata Pasja

 

Nowo narodzone szczeniaki nie przychodzą na świat gołe i wesołe. Funkcjonują już u nich podstawowe zmysły:

  • zmysł dotyku
  • zmysł powonienia
  • zmysł termiczny

Już w pierwszym okresie pracujemy nad nimi. Oczywiście należy brać pod uwagę fakt, że szczenięta w tym okresie potrzebują przede wszystkim bezpieczeństwa, które daje im matka. Potrzebują jeść, spać i rosnąć.

Dlatego w tym pierwszym okresie bodźce ograniczamy do koniecznego minimum, skupiając się głównie na wczesnej stymulacji neurologicznej, która rozpoczyna się w 3 a kończy w 16 dniu życia szczeniąt.

Po tym okresie wprowadzamy ćwiczenia przepony i błędnika – te trwają około 2 tygodni i ich celem jest eliminacja potencjalnych chorób lokomocyjnych. Najlepsze, że to wszystko odbywa się bez wychodzenia z domu;)

Nastawiamy szczenięta na bodźce węchowe, kiedy jeszcze ich uszy i oczy są zamknięte. Dzięki przeprowadzanemu masażowi Shantala szczenięta poznają mapę swoich ciał. Dowiadują się jakie są. To samo robi mama wylizując maluchy od stóp do głów ciepłym, wilgotnym jęzorem.

 

Kiedy zaczynamy widzieć i słyszeć otaczający świat

 

Kiedy szczenięta otwierają uszy i oczy czas na modyfikację naszych planów.

Nadal masujemy maluchy, ale tym razem wprowadzamy nowe bodźce wzrokowe i słuchowe

Pokazujemy im różne zakamarki naszego mieszkania, puszczamy CD z rozmaitymi dźwiękami. Upuszczamy na podłogę różne przedmioty, aby wyrobić pewien refleks (przestraszyłem się, ale już jest okay)

Potem jest czas na wyjście z kojca porodowego i zapoznanie z:

  • rozmaitymi podłożami
  • różnymi ludźmi
  • innymi zwierzętami
  • innymi psami
  • strasznie dziwnymi przedmiotami
  • głośnymi, ruchomymi przedmiotami
  • przedmiotami robiącymi hałas

Szczenięta uczą się również rozwiązywać różne problemy, stawiamy przed nimi rozmaite wyzwania po to, aby nauczyły się pewności siebie w różnych sytuacjach.

Tworzymy im wzbogacone środowiska składające się z różnych dziwnych przedmiotów po których muszą się wdrapywać, chodzić do środka, wpełzać do, przechodzić przez itp.

 

6 tydzień – czyli już bardzo dużo wiemy, ale….

 

Około 6 tygodnia można zacząć naukę pierwszych wizualnych komend jak siad, leżeć, przybij piątkę.

Jest to też dobry czas (po odczekaniu kilku dni po pierwszych szczepieniach) na wyjście z domu w nieznane tereny. Jeździmy ze szczeniakami wszędzie, pokazując im ruch uliczny, samochody, tramwaje, autobusy oraz różne dziwne miejsca.

Nie oszczędzamy maluchów, wyprowadzamy je na deszcz, śnieg a kiedy z daleka słychać burzę otwieramy balkon.

Uczymy szczenięta jak się wyciszać poprzez rzucie i lizanie. Robimy wstęp do węszenia dzięki wzbogaconemu środowisku.

Cała socjalizacja musi odbywać się w bezpiecznych warunkach a bodźce należy stopniować tak, żeby szczenię wyciągnęło z niej jak najwięcej. W przyszłości ma być fajnym, stabilnym psychicznie psem.

To jest bardzo mozolna praca, na która trzeba poświęcić dużo czasu. Dlatego nasz dzień zaczyna się o 6.20, od pierwszego spaceru ze szczeniakami, a kończy ostatnim spacerem o 23.00. Nie jest to rzecz, którą można robić w międzyczasie. Nie popieram hodowli, w których maluchy spędzają większość czasu w kojcu szczenięcym. Nigdy się z tym nie zgodzę jakoby takie szczenięta dostawały wszystko czego potrzebują.

Kiedy szczenięta trafiają do nowych domów zaczyna się socjalizacja wtórna, która będzie trwała do około 2-go roku życia psa. Te pierwsze 2 lata mają największy wpływ na kształtowanie się psychiki Waszych psiaków

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani naszym socjalem w kolejnych tygodniach zapraszam do przeczytania mojego artykułu na stronie:

NASZ PROGRAM SOCJALIZACJI SZCZENIĄT AUSTRALIJSKICH LABRADOODLE

pl_PL