Alergie/Linienie

W tym artykule warto poruszyć różne kwestie

Po pierwsze, jeżeli chcecie mieć Państwo pewność, że pies nie uczuli, należy wybrać hodowlę, która dopuszcza do rozrodu tylko wielopokoleniowe Australijskie Labradoodle. We wczesnych pokoleniach Labradoodle (F1, F1B plus wszystkie nowe infuzje z Wheatenem, Spanielem itp) nigdy nie możecie mieć takiej pewności. Co więcej możecie wziąć do domu szczeniaka, który Was nie uczuli a po roku, po pierwszej wymianie sierści będziecie musieli psa oddać, ponieważ będzie powodował silne reakcje alergiczne.

Wasza hodowla Australijskich Labradoodle musi być zarejestrowana w międzynarodowej organizacji, która zapewni przejrzyste informacje co do pokolenia Waszego szczeniaka. ALFA-Europe nie dopuszcza nowych infuzji oraz wczesnych pokoleń Australijskich Labradoodle.

Po drugie, alergia to naprawdę sprawa osobnicza. Dana osoba może mieć uczulenie na sierść, naskórek, ślinę, mocz lub inne wydzieliny. Według założeń twórców rasy alergia na ślinę i sierść powinna być wyeliminowana. W praktyce ze śliną różne to bywa, dlatego każdorazowo należy odwiedzić hodowlę.

Jeżeli pies jest zadbany, dobrze odżywiony a naskórek nie złuszcza się w nadmiernej ilości to nie powinno być problemu. Pomocne mogą być różne środki do pielęgnacji psa jak PENTALCLEANSE. Z moich obserwacji wynika, że najbardziej problematyczne są alergie na białka zawarte w moczu. Dlatego alergik zawsze powinien odwiedzić hodowlę i poprzebywać z dorosłymi osobnikami oraz
szczeniakami. Ja taką wizytę przeprowadzam zawsze dwuetapowo, tak aby mieć pewność, gdy alergia wystąpi, czy jest to alergia na mocz czy nie. To kwestia kluczowa, przecież mocz jest szybko eliminowany z naszego otoczenia, gdy pies rośnie. Aby już tutaj nie wchodzić w szczegóły, o całym procesie  informuję zainteresowane rodziny. W tej kwestii muszę liczyć na Państwa zaufanie, kolejność
przeprowadzania testów i moje wskazówki są bardzo ważną rzeczą w procesie i mogą zaważyć na tym czy szczenię finalnie trafi do Państwa czy nie.

Australijski Labradoodle dla alergików

O alergiach mogłabym pisać godzinami. Przez wszystkie lata nauczyłam się wiele. Początki były niełatwe, gdyż są to sprawy, do których podejście rodziny jak i pomoc hodowcy jest bardzo ważna. Dlatego też wszystkie alergiczne rodziny są zaopiekowanie przez nas w szczególny sposób. Dzięki temu przez ostatnie 5 lat nie zdarzyła nam się sytuacja w której, z powodu alergii, musieliśmy zmienić szczeniakowi dom.

Co do linienia, Labradoodle, nie są to psy które linieją jak inne rasy. Natomiast martwy włos należy usunąć poprzez czesanie. W przeciwnym przypadku będą tworzyły się kołtuny. Włos może wypadać w kilku przypadkach – zmiany hormonalne (u suk hodowlanych, szczególnie po miocie), nieodpowiednia dieta, gdy psy są chore.

Muszę się tutaj również odwołać do różnych pokoleń Australijskich Labradoodle. Oczywiście gwarancji nie linienia nie możemy mieć we wczesnych pokoleniach oraz różnych infuzjach. Wtedy zazwyczaj młode szczenięta nie linieją a po roku, po pierwszej zmianie sierści zaczyna się jazda.

Alergie - Australijski Labradoodle
pl_PL