Australijskie Labradoodle dla alergików?

Psy nie liniejące?

Australijskie Labradoodle dla alergików.  Jak Państwo zapewne już wiecie, Australijski Labradoodle to nie tylko krzyżówka Labradora i Pudla.

Pokusiwszy się na zakup psa z pierwszych generacji (na przykład Labrador + Pudel czy Labradoodle + Pudel itp.) lub też wielopokoleniowego ALD ponownie skrzyżowanego z Labradorem lub Cocker Spanielem, niestety narażamy się na nieprzyjemności. Po roku czasu nawet (po pierwszej wymianie sierści naszego szczeniaka Labradoodle) może się okazać bowiem, że nas pies nas uczuli i będzie liniał.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż nigdy nie wiadomo jakie geny odziedziczy nasze szczenię. A może akurat będzie miało liniejącą sierść mamy Labradora czy taty Cocker Spaniela?

Generalnie organizacje powinny odchodzić od wczesnych generacji Australijskiego Labradoodle. Nie powinny też wprowadzać żadnych nowych infuzji. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie wszystkie organizacje mają takie regulaminy. Niestety jeszcze możemy spotkać „Australijskiego Labradoodle”, którego tatusiem jest Pudel, Cocker Spaniel czy Soft Coated Irish Wheaten. W takim wypadku musimy liczyć się z tym, że nasz pies może uczulać i linieć. Niestety to może okazać się dopiero po roku czasu, czyli po pierwszej wymianie sierści. Dlatego szczególnie istotne jest aby nie decydować się na psa z tak wczesnych pokoleń a najlepiej wybrać organizację, która na takie krzyżówki nie pozwala. Wtedy mamy pewność, że kupujemy dobrego jakościowo psa.

Drugą kwestią jest sam alergik. Nie każdy uczulony jest tylko na sierść. Człowiek może być wrażliwy na alergeny zawarte w ślinie, naskórku, sierści a nawet w moczu. Z mojego doświadczenia wynika, że alergie na biało zawarte w moczu są najsilniejsze. W tym wypadku hodowca powinien w pierwszej kolejności umożliwić spotkanie z dorosłym osobnikiem w warunkach wolnych od alergenów. Następnie  powinien udzielić kompletnych informacji odnośnie postępowania ze szczeniakiem w sposób, który  zminimalizuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek alergii. Nieodpowiednie odżywianie psa bowiem, nie dbanie o jego sierść, pozwalanie aby szczenię załatwiało się w domu może spowodować iż reakcje alergiczne wystąpią.

Australijskie Labradoodle dla alergików

pl_PL