Czy mój australijski labradoodle to oryginał?

Nie raz odbierałam telefony od rodziny, która kupiła Labradoodla a po jakimś czasie okazało się, że pies nie wygląda jak Labradoodle, linieje, uczula.

Takie rozmowy bywają bardzo trudne, z jednej strony jestem pełna współczucia dla osoby, która musi oddać psa a z drugiej….. dziwię się, bo przecież w internecie są dostępne informacje, na podstawie których można podjąć właściwą decyzję.

Labradoodle Labradoodlowi nie równy

Wczesne krzyżówki rodziły wiele trudności z temperamentem, liniały i powodowały reakcje alergiczne. Nikt nie był w stanie przewidzieć ani jak będzie wyglądał dorosły osobnik, ani czy będzie miał cechy właściwe wielopokoleniowym Austarlijskim Labradoodlom.

I tutaj jest klucz przede wszystkim. Jeżeli szukamy psa o określonym wyglądzie i właściwościach, to taką pewność mogą nam dać jedynie Wielopokoleniowe Australijskie Labradoodle.

Te z kolei po pierwsze są rejestrowane przez renomowane organizacje, które wydają rodowody i wymagają od swoich hodowców:

  • robienia testów zdrowotnych
  • robienia testów na potwierdzenie pochodzenia – DNA

Co z organizacjami zrzeszającymi?

Niestety jednak niektóre organizacje zezwalają na wczesne krzyżówki, bądź krycie Labradoodle inną rasą psa (w celu obniżenia kosztów). I tutaj wracamy do punktu wyjścia, choć niekoniecznie. Niekoniecznie dlatego, że każdy z nas może sprawdzić sam jakie psy hoduje wybrany hodowca i podjąć świadomą decyzję. Jeżeli hodowca posiada tylko wielopokoleniowe psy i robi wszystkie wymagane testy zdrowotne (nie wcześniej niż po roku życia psa – BARDZO WAŻNE) to jest okay.

Natomiast trzymałabym się z daleka od hodowców posiadających 2, lub więcej programów hodowlanych. To znaczy tych którzy hodują psy wielopokoleniowe i jednocześnie wczesne krzyżówki.

Nasze psy hodowlane zarejestrowane są w ALFA-Europe, która akceptuje w swoich programach jedynie Wielopokoleniowe Australijskie Labradoodle.

pl_PL